Czym różni się każdy z tych zawodów? Do kogo udać się na wizytę?
Rozróżnienie to jest niezwykle ważne, aby móc otrzymać odpowiednią dla siebie, specjalistyczną pomoc. Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na wizytę!
Psycholog - osoba która uzyskała tytuł magistra psychologii. Psychologowie mogą pracować w obszarach takich jak m.in. edukacja, poradnictwo, instytucje związane ze zdrowiem psychicznym, szkolenia.
Psycholog w gabinecie - może być doraźnym wsparciem krótkoterminowym w sytuacji doświadczanego kryzysu.
Psychoterapeuta - osoba, która ukończyła studia wyższe, zazwyczaj humanistyczne (m.in. psychologię, pedagogikę, medycynę) i 4-letnią szkołę psychoteraputyczną.
Psychoterapeuta w gabinecie - zajmuje się wsparciem w kryzysie, i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych, m.in.: depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości, uzależnień, zaburzeń odżywiania.
Psychiatra - osoba, która po ukończeniu studiów medycznych zdobywa specjalizację z psychiatrii.
Psychiatra w gabinecie - prowadzi leczenie poprzez wywiad, diagnozę, dobór odpowiedniej farmakoterapii (jeśli jest taka potrzeba).
Wskazówka!
Jeśli doświadczasz trudności psychicznych, a po przeczytaniu tego krótkiego informatora nadal nie wiesz dokąd się udać po pomoc - zachęcam w pierwszej kolejności do wizyty u psychoterapeuty, który w empatyczny i profesjonalny sposób zasugeruje kierunek ewentualnego dalszego leczenia.
Nie obawiaj się sięgać po pomoc. Trudności psychiczne mogą być tak samo naturalne jak trudności fizyczne. Kiedy doświadczasz bólu zęba, prawdopodobnie idziesz do dentysty. Kiedy nieszczęśliwie złamiesz nogę, realizujesz wizytę u chirurga. Ból psychiczny potrafi wywołać ogromne cierpienie. Czemu mielibyśmy radzić sobie z nim sami? Zachęcam, aby pozwolić sobie zaufać specjalistom, którzy często wiele lat szkolą się do tego, aby móc udzielić odpowiedniej, skutecznej pomocy.
Comments