top of page

Jesień - dlaczego czuję się gorzej niż zwykle?

Co zrobić, żeby poczuć się lepiej?

okres jesienno-ziomowi

Zacznijmy od ważnej kwestii: nie każdy zmaga się z pogorszeniem samopoczucia w okresie jesienno-zimowym. Każdy z nas może definiować ten czas w roku zupełnie inaczej.


Zewsząd napływające hasła o jesiennej chandrze mogą zadziałać jak samospełniające się proroctwo - oczekuję że jesienią będę się czuć gorzej, więc zaczynam zachowywać się i myśleć tak, że faktycznie w następstwie moje samopoczucie się pogorszy.


Fakt jest taki, że nie każdy zareaguje na zmianę pory roku. Nasze samopoczucie warunkuje dużo więcej, niż zmiana pogody. Aby zrozumieć, dlaczego na niektórych z nas pogoda ma aż taki wpływ, warto zapoznać się z perspektywą ewolucyjną. Zauważmy że jesienią przyroda zwalnia - my również! Zmiana samopoczucia, która może się w nas pojawiać, może warunkować m.in. zmniejszenie aktywności. Przyroda niejako „zmusza” nas do wygaszenia, odpoczynku, regeneracji. W takiej perspektywie zmiana nastroju jest adaptacyjna, może nam służyć. Choć oczywiście dużo zależy od tego, czy pozwolimy sobie zwolnić i czuć się inaczej, czy będziemy z tym usilnie walczyć…


Poza tym naturalne jest, że na część z nas będzie miała wpływ zmianą ciśnienia, temperatury, ilości dostarczanych promieni słonecznych, długości dnia. Te zmiany mogą wpływać na nasz zegar biologiczny. Możemy częściej odczuwać napięcie czy rozdrażnienie, mieć większe trudności z radzeniem sobie ze stresem. Może się z tym łączyć zmiana diety, suplementacji, ograniczenie nawodnienia u aktywności fizycznej. Możemy również odczuwać trudności w zasypianiu,czy w wybudzaniu się, wstawaniu rano do codziennych obowiązków.


Jednym z najczęściej odczuwanych objawów jest hipersomnia - nadmierna senność. Badania i nauka wskazuje na zależność:


Mniej słońca -> zwiększenie stężenia melatoniny w organizmie -> większa senność


Jeśli zauważasz, że w okresie jesienno-zimowym zaczynasz funkcjonować inaczej niż dotychczas, i jest to dla Ciebie niepokojące. Jeśli obserwujesz u siebie mniej energii, zmiany w odżywianiu, śpisz więcej ale budzisz się zmęczon_, częściej doświadczasz rozdrażnienia/smutku, lub być może znacznie ograniczył_ś swoje interakcje społeczne, to prawdopodobnie ten post mógł Ci nieco wyjaśnić, skąd biorą się u Ciebie takie objawy. Może być również tak, że potrzebujesz konsultacji u psychologa czy psychoterapeuty - takich objawów nie należy ignorować!

34 wyświetlenia

Comments


bottom of page